Skip to main content

Fakty i mity o systemach ERP

Każda organizacja ma określoną moc przerobową. Po przekroczeniu tego progu nie jest w stanie spełnić oczekiwań konsumentów. Efektywne zarządzanie pomaga wykorzystać cały potencjał przedsiębiorstwa i zoptymalizować koszty. 

Czym jest system ERP?

ERP (Enterpise Resource Planning) jest najbardziej rozwiniętym systemem zarządzania zasobami. W przeciwieństwie do MRP i MRP II obejmuje nie tylko bezpośrednie czynniki wpływające na proces produkcji (wielkość i częstotliwość dostaw). Bierze pod uwagę też czynniki pośrednie, wpływające na szybkość realizacji zamówień (np. szybkość obiegu dokumentacji w firmie). Aplikacja ERP pozwala na zdalne monitorowanie działania przedsiębiorstwa.

Co obejmują systemy ERP?

System ERP nie jest rozwiązaniem dla wszystkich organizacji. Standardowo system skupia się na zarządzaniu środkami trwałymi, księgowością i płynnością finansową. Dodatkowo, dobrze sprawdza się przy zarządzaniu produkcją i powierzchnią magazynową.  Obszary niebezpośrednio wpływające na produkcję, które ten system może obejmować to: CRM, serwisowanie, obieg dokumentów czy zarządzanie projektami. Ze względu na uniwersalność ERP system może nie sprawdzić się w wąskich, wyspecjalizowanych obszarach. 

Działanie systemu ERP

Wdrożenie systemu w zależności od stopnia jego złożoności zajmuje od kilku tygodni do nawet dwóch lat. Wszystko zależy od wielkości organizacji oraz wymagań jakie ma spełniać system ERP. Ważne by wszyscy użytkownicy systemu potrafili z niego korzystać. Dlatego, że potencjalne błędy negatywnie odbiją się na wynikach sprzedaży. System ERP zbiera dane i analizuje je. Program jest w stanie przerobić znacznie więcej informacji i stworzyć z nich skondensowane raporty, niż zwykły pracownik. Jest też dużo tańszy. Dodatkowym autem jest aktualność podawanych informacji. 

W małej skali pojedynczy pracownik wprowadza dane ze swojego obszaru działania. Pozostali użytkownicy robią to samo. W efekcie działy w firmie mają dostęp do danych nie tylko ze swojego obszaru. To znaczy, że dział zamówień klienta może poinformować magazyn o potrzebie zwiększenia zamówienia towarów. Dzięki temu, przedsiębiorstwo płynnie będzie wstanie zaspokoić potrzeby rynku a jednoczenie nie obciążać zbytnio powierzchni magazynowej. 

Stacjonarnie i mobilnie

Aplikacja ERP świetnie sprawdza się poza siedzibą firmy. Pracownicy w terenie od razu mogą wprowadzać informacje do systemu. Zapobiega to opóźnieniom w raportowaniu oraz niepotrzebnej, często żmudnej papirologii po powrocie do firmy. ERP pozwala kierownikom działów na dostęp, czemu mają oni kontrolę nad wszystkimi procesami przebiegającymi w firmie. 

Dodatkowe korzyści 

System ERP pozwala na przyśpieszenie komunikacji w przedsiębiorstwie. Dodatkowo pozbawia firmę konieczności rozbudowy systemów administracyjnych. Dzięki aktualnym danym pozwala na zlokalizowanie nierentownych obszarów firmy i skupienie się na poprawie ich wydajności.