Ile kosztuje system ERP?

System ERP, czyli oprogramowanie służące zarządzaniu przedsiębiorstwem i planowaniu jego zasobów to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród różnego rodzaju firm. System ten pozwala na sprawne funkcjonowanie i przekazywanie informacji między działami przedsiębiorstwa oraz usprawnia wszelkie procesy produkcyjne oraz sprzedażowe. Dowiedz się ile kosztuje system ERP i od czego zależy jego cena.

System ERP aplikacja

Ile kosztuje system ERP?

Koszt systemu ERP uzależniony jest od kilku czynników związanych z indywidualnymi potrzebami firmy. Wycena będzie się zatem opierała nie tylko na stałych składowych ale i każdorazowej analizie danego przypadku. Małe przedsiębiorstwa nie wymagające rozbudowanego systemu i dodatkowych opcji, będą bazować na podstawowych i najtańszych funkcjach systemu. Z kolei ogromne firmy posiadające wiele działów, których wdrożenie w nowy program będzie trwało nawet kilka miesięcy będą musiały liczyć się z dużo większymi kosztami.

Czynniki wpływające na koszt systemu ERP

Cena licencji systemu ERP

Cena licencji jest jednym ze stałych kosztów, który można ocenić już na początku całkowitej wyceny. Obecnie istnieje możliwość zakupu oprogramowania ERP w kilku różnych wariantach licencyjnych. W przypadku dużych przedsiębiorstw najbardziej opłacalna jest licencja dożywotnia, która wiąże się z dużą opłatą początkową ale i brakiem późniejszego kosztu stałego. Licencja miesięczna wykupowana jest za to na konkretną liczbę licencji, co opłacalne jest głównie dla małych i średnich firm.

Koszty wdrożenia systemu ERP

Zakup licencji jest początkiem przygody z ERP i kosztów, jakie musimy zapłacić. System musi bowiem zostać wdrożony przez jego dostawcę, czyli producenta lub firmę specjalizująca się we wdrożeniach. W ramach wdrożenia niezbędna będzie diagnoza potrzeb firmy i wybór odpowiedniej wersji systemu ERP, analiza systemów biznesowych, dopasowanie funkcjonalności systemu a także przetestowanie jego działania pod względem indywidualnych potrzeb. Cena takiej usługi jest dosyć trudna w wycenie, dlatego bardzo ważna jest tutaj dobra komunikacja między zespołem wdrażającym a pracownikami i właścicielami przedsiębiorstwa.

Zakres funkcjonalności

Ostatnią składową ceny systemu ERP jest jego zakres. Oprogramowanie to może być dostępne w kilku różnych wersjach: od bardzo prostych po rozbudowane moduły obsługujące wiele działów przedsiębiorstwa na raz. Im więcej tego typu funkcjonalności posiada oprogramowanie, tym wyższa będzie jego cena.

Połącz system ERP z innowacyjną aplikacją mPolka. Zyskaj przewagę nad konkurencją, zapytaj o szczegóły i skorzystaj z aplikacji zintegrowanej z Twoim systemem ERP!